V pátek 26. 1. v 11 hodin vstoupili žáci 8. A a 8. B do budovy Úřadu vlády ČR (Strakovy
akademie) jedním z hlavních vchodů. A to znamená opravdu hodně! Do prostor Úřadu vlády v Praze se člověk běžně nepodívá, o to více jsme rádi, že se exkurzi podařilo domluvit a nakonec uskutečnit. Po důkladné bezpečnostní prohlídce jsme prošli s průvodcem z odboru komunikace Filipem Hlušičkou do foyer, kde začala prohlídka. Žáci se dozvěděli informace nejen o historii budovy, o rodině Jana Petra Straky a jeho vazbě např. na nedalekou obec Libčany v Královéhradeckém kraji, ale také o pozdějším využití budovy za účelem akademie pro studenty či nemocnice. Dále byla řeč o současném využití – zasedá zde vláda, spadající do výkonné moci státu. Vládním účelům budova slouží od Protektorátu Čechy a Morava až do současnosti. Zhlédli jsme také zasedací sál vlády – dříve se zde nacházela kaple – kde se žáci nejen naučili, jaké jsou hlavní funkce výkonné moci a složení vlády, ale i poznali zasedací pořádek ministrů. Bohužel jsme se dozvěděli, že ministr školství sedí od pana premiéra téměř nejdále. Za zajímavost stojí, že v místě, kde sedí pan premiér, stál dříve oltář. Pan průvodce nás pobavil větou, že jakýkoliv premiér má tedy nad sebou v uvozovkách svatozář. Podívali jsme se i do míst, kde se konají tiskové konference – zde se například v historii konaly chirurgické zákroky. V nedávné době prošla zahrada Strakovy akademie úpravami a rekonstrukcí. Venkovní prostory jsme tak prošli také a pořídili si tu několik fotografií na památku. A teď můžeme všem říkat: Byli jsme ve Strakovce!

Radek Hybšman