Biskupství královéhradecké v roce 2024 slaví 350. výročí od svého založení. Přesně 10. listopadu 1664 vydal papež Alexandr VII. zakládací bulu biskupství a prvním episkopem ustanovil Matouše Sobka z Bilenberka. Biskupství královéhradecké slaví, a tak ve středu 22. 5. 2024 navštívili nejen žáci 9. B a 8. B, ale ve středu 29. 5. 2024 i žáci 9. A a 8. A římskokatolický kostel Nalezení svatého Štěpána v Černilově v rámci hodiny výchovy k občanství. Tam na ně čekali dva průvodci (Josef a Jiří), kteří je v rámci vzdělávacího programu Kostel plný lidí provedli kostelem a zábavně naučnou formou je seznámili s jeho historií a významnými osobnostmi, které se zdejším kostelem mají spojitost. Ve skupinkách žáci zjistili a krátkou hereckou scénkou zahráli, že mezi takové osobnosti patří např. Jan Nepomuk Teichel, řazený mezi obrozence a propagátory češtiny, Jaroslav Major, autor výzdoby, nebo Karel Otčenášek, známý 23. hradecký biskup, který v Černilově sloužil mši po sametové revoluci v roce 1991.

Mgr. Radek Hybšman, Mgr. Hana Šimková

ObecInformuje8792