V kroužku robotiky na černilovské škole řešíme projekt na téma vylepšení naší obce. Děti navrhují postavit v Černilově S-centrum, přesněji černilovský dům seniorů. S dětmi jsme diskutovali o tom, že nejlepší je, když staří lidé tráví co nejvíce času se svými rodinami, které se o ně postarají. Někdy to ale bohužel nejde a je třeba vyhledat ubytování v domově pro seniory. Členové týmu navrhli několik možností, jak takový dům vylepšit, aby bylo příjemné trávit tu čas. Vzhledem k tomu, že by byl umístěn přímo v obci, jistě by mohly seniory navštěvovat jejich rodiny častěji. Navrhli dům jako bezbariérový a pasivní, energie by se získávala ze solárních panelů a tepelného čerpadla. Poblíž domu by byl lesopark pro příjemné procházky, malý bazén s vířivkou pro relaxování a udržování tělesné kondice seniorů. Byla by tu i minifarma např. pro chov králíků či jiného drobného zvířectva. Tuto minifarmu by jistě ráda navštěvovala i vnoučata seniorů. Poblíž domu by bylo ohniště pro posezení u ohně, pískoviště pro hraní si s vnoučaty a další vylepšení. 

S podobnými akcemi spolupráce se seniory už máme na naší škole zkušenosti. Pořádali jsme například vzdělávací akce pro veřejnost v oblasti technologií a ovládání počítače, zveme odborníky na téma bezpečného internetu a nedávno naše škola zahájila projekt „Sdílení generací“, na který jsme získali prostředky od kraje. Paní učitelky spolu s dětmi jezdí pravidelně do Domova důchodců v Třebechovicích, kde si babičky a dědečkové mohou za pomoci dětí něco vyrábět.

Senioři mohou nabídnout dětem moudrost a zábavu, mladí se mohou podělit o  zkušenosti s technikou. Hraním stolních her by si navzájem mohli rozvíjet paměť.

Kluci zjišťovali rozpočet, za který by se dal dům postavit a provozovat a případné umístění. Při řešení úkolu jsme spolupracovali s p. ing. Javůrkem, starostou Černilova a ing. arch. Kramářem.

Takto vypadá model Senior centra, který jsme na kroužku vyrobili:

20191129 150415 1

scentrumb

Kromě řešení výzkumného úkolu kluci programovali a vylepšovali robota pro plnění úkolů na herním poli.

V sobotu 30. 11. jedeme do Prahy, tak nám prosím držte palce!

Dana Hoffmannová, vedoucí kroužku robotiky