Pro včelky je zima dobou vegetačního klidu, ale práce včelařů nekončí nikdy. Zatímco nám přezimují  čtyři včelstva, my se připravujeme na další sezónu.  Odebíráme měl, tedy spad voskových víček, mrtvých včel a roztočů z podložek na dně úlů, který odevzdáme k vyšetření, abychom dodrželi veterinární opatření ohledně výskytu škůdců a chorob. Podle získaných výsledků pak naplánujeme další kroky.

V dílnách stloukáme nové rámky,  vyplétáme je drátem a  opatřujeme mezistěnkami. Pod mikroskopem si prohlížíme stavbu včely. Učíme se o nových metodách chovu včel a opakujeme si, co už známe. Jedno odpoledne jsme věnovali navrhování etiket, kterými chceme polepit sklenice při letošním medobraní.

V lednu nás pak navštívil předseda Českého svazu včelařů v Hradci Králové Ing. Radim Kupka. Pozoroval nás při práci, poděkoval nám, promluvil o své lásce ke včelám a pozval nás na osvětové akce, které letos ZO ČSV bude pořádat.

Černilovští brtníci

IMG 9266