Náš tým Černilováci se v sobotu zúčastnil v Praze regionálního kola soutěže v robotice a výzkumu First Lego League. Letošní téma bylo INTO ORBIT. Z názvu je patrné, že všechno se "točilo" kolem vesmírných letů, pobytu kosmonautů na ISS a zkoumání vesmíru. Týmy měly za úkol vymyslet originální způsob, jak kosmonautům při těchto náročných misích ulehčit život.

Náš tým zkoumal, konzultoval s odborníkem z České kosmické kanceláře a nakonec předložil návrh na vybudování Relaxačního modulu, kde by mohli kosmonauti využít stav beztíže např. na zábavu zvanou Kosmozorbing (v kulové místnosti s měkkými stěnami poletovat bezpečně v balónu), po přidání přísavek k balónu by mohl vzniknout unikátní posilovací stroj i na opomíjené svalové skupiny. Gravitaci navrhl tým nahradit podlahou se štěrbinami a podtlakem, který by řídily nášlapné senzory. Členové týmu také zkoumali způsob pěstování rostlin na orbitu vpravováním živin přímo do pletiva rostlin. Na ISS by využili robota nejen v režimu vtipálka (zjistili jsme, že toho už na ISS mají - Cimona), ale také v režimu osobního trenéra a objímacího robota (přenos dotyků např. s rodinou by byl obousměrný). Zajímali se také o souvislosti zažívání s nadýmáním, které je pro kosmonauty na ISS velkým problémem stejně jako stálý zápach. Pro vylepšení psychiky by využili virtuální realitu, technologii AVS a dokonalé 3D zvuky, vše šité kosmonautovi "na míru".

Naši kluci a dívka v sobotu získali nejen diplom za úspěšnou účast, mnoho vědomostí ohledně života kosmonautů, ale také zkušenost, že pokud si budeme naslouchat a spolupracovat, dokážeme toho daleko více.

A všichni jsme žasli nad dovednostmi zkušenějších týmů - úroveň byla letos opravdu vysoká!

Děkuji rodičům členů týmu, kteří nás neohroženě v sobotu ráno na soutěž dovezli, drželi palce a zase v pořádku přivezli domů (pan Potůček, pan Lovas, pan Pešek, Hronešovi a Bokovi). Přispěli také radou a nabídli v budoucnu pomoc s technickým zázemím robotiky. Paní Potůčkové moc děkuji za masky, které pro nás již tradičně připravila.

Týmu ve složení Lenka Šimková, Ondra Lovas, Dan Hroneš, Táďa Potůček, Karel Petrásek, Michal Jiřička, Prokop Pešek, Alfréd Černý, Jeroným Žárský, Zdenda Jelen a Vojta Vach gratulujeme a přejeme štěstí v dalších soutěžích!

Zde je krátké video ze soutěže: https://www.youtube.com/watch?v=ib1t66cPnN8

Dana Hoffmannová

into2018

fll18